Šimečka s Maďaričom diskutujú v denníku N o budúcnosti slovenskej politiky?

Autor: Dušan Katuščák | 16.5.2017 o 9:38 | (upravené 16.5.2017 o 10:00) Karma článku: 6,51 | Prečítané:  1130x

Martin Šimečka už urobil s p. Maďaričom jeden žičlivý rozhovor. Teraz si ho vybral na debatu asi ako nádej slovenskej politiky. Som zvedavý, aká správa z toho vzíde. Škoda, že Šimečka sa na vážne rozhovory dôkladne nepripraví.

Žiaľ, ja mám na Mareka Maďariča na základe osobnej skúsenosti iný názor ako p.Šimečka a nemyslím si, že p. Maďarič je osobnosť, ktorá by mohla udávať tón v politike. Nevyužil svoju politickú šancu a je súčasťou systému, ktorý je nedôveryhodný. Napr. vytvorenie fondov, za ktoré Maďariča chvália, je úradnícka vec a aj tá mu trvala kopu rokov. Normalna vec, nič mimoriadne. Jeho vinou a na želanie oligarchov sa však rozkotúľalo okolo 200 miliónov z eurofondov na informatizáciu OPIS2 a ďalšie škody len nasledujú, lebo v rámci udržateľnosti sa za verejné zdroje robí to, čo sa malo v národných projektoch digitalizácie urobiť do konca 2015.

Za zbabraný program informatizácie OPIS2 nesie osobnú zodpovednosť práve Maďarič. Jeho ministerstvo, konkrétne akýsi telocvikár urobil diletantskú špecifikáciu na softvér Slovakiana, ktorý dal Maďarič urobiť - programovať - za 23 miliónov eur.Teraz je tá jeho Slovakiana, samozrejme, na posmech. Pritom v čase rozhodovania bolo k dispozícii minimálne 5 open source softvérov zadarmo.

Rámcovú zmluvu na OPIS2 za 170 miliónov eur podpísal predtým (vraj deň pred voľbami 2010) ako boli vypísané výzvy na národné projekty, pre ktoré sa mali dodávať služby na tieto projekty. K čiastkovým zmluvám neboli priložené ako povinné prílohy cenníky.

Maďaričove ministerstvo nútilo inštitúcie v rezorte podpisovať zmluvy (mňa konkrétneo 800% predraženú dodávku na tonery). Jeho MKSR robilo na mňa nátlak, aby som súhlasil s vývozom kníh na odkysľovanie do Nemecka namiesto vybudovania špičkového deacidifikačného centra na Slovensku. Je to jeho hrubá chyba. Dokumenty na kyslom papieri z rokov 1830-1990 sa rozpadajú rýchlejšie ako ich stačíme zachraňovať....Kto iný ako mnister kultúry by mal vo veci záchrany písomného dedičstva Slovenska konať v prvom rade? Na Slovensku sa malo odkysliť ca 20 ton ročne, robí sa sotva pár kíl. Pritom napr. Švajčiari majú už zachránený celý svoj fond helvetík niekoľko tisíc ton kníh a archiválií. My sme po obrovskej finančnej dotácii z eurofondov de facto ešte zaostalejší ako predtým, lebo sme s vecou efektívnejšie nepohli...

V centrálnom digitálnom archíve v Univerzitnej knižnici, ktorý podľa koncepcie MKSR stál ca 32 miliónov eur archíve bola v čase skončenia všetkých projektov v roku 2015  digitálny obsah len ca 10%. Slovenská národná knižnica "s našimi ľudˇmi" minula na digitalizáciu 40 miliónov eur a predražila digitalizáciu ca o 1900%. Namiesto 700 000 kníh skenovali len ca 130 000, ale rozpočet minuli tak, akoby vecne splnili celý projekt. Namiesto kníh skenovali články z novín, čo je teda podstatná zmena projektu..., ktorú vraj Maďarič odsúhlasil. To sú doklady brutálneho zlyhania a nekompetentnosti. Čo tento človek môže, preboha, povedať o budúcnosti slovenskej politiky???

A ťažko prehliadať fakt, že M. Maďarič je v tvrdom jadre Ficovej vlády a rozhodne je spoluuodpovedný za všetky kauzy a korupciu organizovanú na slovenskej úrovni. To, že mlčí, keď má konať, z neho nerobí politickú platformu. Ale, je fakt, že šikovne klame telom a svoju komunitu korumpuje inteligentnejšie, ako to robia iní. Šikovný clovek, ale malá a perfídna osobnosť. Okamžite po upozornení na jeho chyby všetko otočí a zaútočí na kritika tak, že vlastne nie on, ale jeho kritik je na vine za jeho nekompetentnosť a lapsusy. Čudný človek je to. Škoda, že p. Šimečka mu robí už druhý krát PR ako nejakej spáse slovenskej ľavice a nebodaj politiky. V mojich očiach je niečo podobné, ako bol v minulom režime Pezlár, Kostka a jemu podobní aparátčici. Ak aj má nejaké kvality, tak ich veľmi dobre doteraz skrýval. Jeho obrat pri kauze amnestií je len smiešny a trápny kalkul. Maďarič neurobil nič s korupciou, ktorú riadi Smer a spol. a teda aj on ako podpredseda Smeru. Alebo ľavica a politika všeobecne nemôže a nedokáže fungovať bez korupcie, nekompetentnosti, klientelizmu, tunelárstva? Ak áno, čo s tým urobil doteraz p. Maďarič a ako vysvetlí svoj osobný podiel na nevyužití svojej životnej politickej šance ?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Dno poslanca Blahu

Dno je, keď ťa prídu zavraždiť k tebe domov za to, že si napísal o našich ľuďoch.

DOMOV

Zmenky Kočner skrýva. Prokurátor hovorí, že si poradia aj bez nich

Kočnerovi a Ruskovi hrozí 12 až 20 rokov.


Už ste čítali?